دم کردن قهوه با V60 1401/09/29

دم کردن قهوه با V60

در این مقاله به دم کردن قهوه با V60 می‌پردازیم و شما را با روشی ساده برای دم کردن این قهوه هیجان‌انگیز آشنا میکنیم. 

دم‌آوری قهوه به روش‌های مختلف یکی از فعالیت‌های بسیار لذت‌بخش است که هر کسی را می‌تواند شیفته خود

 کند. به کارگیری از تجهیزات برای دم‌آوری قهوه می‌تواند بسیار ساده و لذت بخش باشد. و به شما کمک می‌کند یک قهوه با طعم خوب را تجربه کنید.

تاکنون روش‌ها و ابزار‌های مختلفی از جمله راهنمای دم کردن قهوه با کمکس و آئروپرس و فرنچ پرس را آموزش دادیم. در این مطلب با آلبا همراه باشید روش دم کردن قهوه با V60 را بررسی می‌کنیم.

 

ابزار V60 توسط یک شرکت ژاپنی به نام Hario وارد بازار شد و در زمان بسیار کوتاهی توانست طرفداران خود را پیدا کند. این شرکت در سال ۱۹۴۹ اولین محصول قهوه ساز دستی خود را که دارای یک فیلتر از جنس شیشه بود وارد بازار کرد. در سال ۱۹۵۷ متوجه شدند با تغییر جنس فیلتر به فیلتر پارچه‌ای قهوه‌ای با کیفیت‌تری به دست می‌آید. Hario در سال‌های بعد تغییراتی همچون جنس بدنه، جنس فیلتر‌ها را به وجود آورد.

علت نام گذاری این ابزار بنا به ظاهرV شکل با زاویه خروجی ۶۰درجه است. 

قهوه تولید شده با V60 در دسته قهوه‌های دمی قرار می‌گیره، قهوه‌ای که با این ابزار دم میشود دارای طعمی ملایم‌تر نسبت به اسپرسو و غلظت ‌و وزن متوسط است همچنین در این قهوه می‌توانید پیچیدگی و جزئیات طعم قهوه را در این فنجان قهوه احساس کنید.

برای تهیه قهوه با این ابزار شیوه‌های متفاوتی وجود دارد، که در این مقاله به یکی از روش‌های رایج و محبوب آن می‌پردازیم.

 

تجهیزات مورد نیاز برای دم کردن قهوه با V60 : 

  • قهوه‌ساز V60
  • ترازو و با پیمانه دقیق برای داشتن وزن قهوه و آب
  • ثانیه شمار یا ساعت
  • فیلتر کاغذی ترجیحا سفید
  • قهوه با درجه آسیاب متوسط
  • کتری ترجیحا گردن غازی مخصوص دم کردن قهوه

 مراحل دم  کردن قهوه با V60 : 

در مرحله اول برای از بین بردن طعم ناخوشایند کاغذ فیلتر ابتدا آب را در کتری گرم میکنیم سپس مقداری بر روی فیلتر کاغذی میریزیم تا کاملا خیس و شسته شود. ترجیحا از فیلترهای سفید استفاده شود، فیلترهای کاهی دارای بو و مزه زیادی هستند و درصورت استفاده از آنها باید چندین مرتبه شسته شود. و اگر از فیلتر پارچه‌ای استفاده میکنید باید از تمیزی و نداشتن بو اطمینان کافی را داشته باشید. 

شستن فیلتر، علاوه بر گرفتن طعم نامطلوب کاغذی باعث گرم شدن ابزار شما و لیوان سرو هم می‌شود. در انتها آب را خالی کنید.

در گام بعدی با توجه به ظرفیت ابزار میتوانید مقدار قهوه خود را مشخص کنید

این ابزار دارای ۳ سایز می‌باشد و در کوچکترین آن باید حدود ۱۰ تا ۱۵ گرم قهوه استفاده کرد. 

اگر سایز متوسط یا ۰۲ این ابزار را دارید باید حداقل ۱۵ گرم  قهوه استاده کنید 

میزان مشخصی پودر متوسط آسیاب شده قهوه را داخل فیلتر کاغذی میریزیم.اگر می‌خواهید دانه قهوه را خودتان آسیاب کنید، دستگاه را روی درجه متوسط تنظیم کنید، این میزان را یا با پیمانه دقیق اندازه بگیرید و یا با ترازو. 

اگر قصد دارید در تهیه قهوه از ترازو کمک بگیرید، پس آن که ابزار  را بر روی ترازو گذاشتید وزن آن را صفر کرده و سپس قهوه مورد نیاز را می‌توانید داخل فیلتر بریزید. 

بعد از ریختن قهوه سطح آن را صاف کنید. 

در مرحله بعد نیاز است آب داغ به آن اضافه شود، آب باید به دمای ۹۰ تا ۹۴ رسیده باشد. اگر وسیله‌ای برای تشخیص دمای آب ندارید با دیدن اولین حباب‌های ناشی از جوش کتری را از حرارت بردارید. 

یادتان باشد از آب چندبار جوش آمده استفاده نکنید و آب مصرفیتان باید بدون بو و کلر باشد، آب تصفیه و آب‌های معدنی بطری گزینه‌های مناسبی هستن. 

در ابتدا برای اضافه کردن آب، باید حدود ۲ تا ۳ برابر وزن قهوه مصرفی به آن آب اضافه شود و حدود ۳۰ تا ۴۰ ثانیه صبر کرد، هرقدر قهوه شما تازه‌تر باشد میتوانید حدود ۴۰ ثانیه زمان استراحت بدهید. این مرحله به نام شکفت(blooming) است که باید گاز داخل قهوه با اولین برخور آب با آن خارج شود. بنابراین بسیار مهم است که آب به تمام قهوه شما برسد، بنابراین برای اضافه کردن آب به آرامی پیش بروید. سپس مراحل بعدی دم‌آوری را پیش میبریم. 

سعی کنید به صورت دورانی در مرکز قیف آب را اضافه کنید و آب را به دیواره‌ها نزدیک نکنید. 

 

شما باید حدود ۱۶ تا ۱۸ برابر قهوه مصرفیتان آب اضافه کنید که زمان دم‌آوریتان بین ۲:۳۰ الی ۳:۳۰ دقیقه زمان نیاز دارد. اگر احساس کردید در زمان ریختن آب، قطرات قهوه به سرعت وارد لیوان شما می‌شود سرعت ریختن آب را آهسته کنید. البته شاید درجه آسیابتان هم درشت باشد، و یا ممکن است این زمان به کندی پیش می‌رود که اگر درجه آسیاب مناسبی انتخاب کرده باشید میتوانید سرعت ریزش آب را شدت دهید. کند یا سریع بودن این فرآیند به میزان آسیاب قهوه شما بستگی دارد،حتما به تمامی نکات از پیش دقت کنید و برای دفعات بعدی دم‌آوریتان آن‌ را تغییر دهید. 

اکنون پس از ریختن کامل مقدار آب مورد نیاز کمی صبر کنید تا سطح قهوه داخل فیلتر پدید شود و عصاره کامل خارج شود. 

قهوه شما آماده است، ‌امیدواریم از این قهوه لذت ببرید.

 

توجه داشته باشید هر قهوه‌ای که در توضیحات آن مناسب برای دم‌آوری به روش فرانسه (فرنچ پرس) ذکر شده بود از نوع قهوه‌های است که می‌توان برای دم‌آوری به روش V60 استفاده کنید. تنها نکته‌ای که نیاز است به آن توجه کنید سایز آسیاب است که می‌توانید قهوه مناسب V60 را نیز با کمک و راهنمایی ما، از قهوه آلبا تهیه کنید.