قهوه روبوستا چیست؟ 1401/09/23

قهوه روبوستا چیست؟ 

برای لذت بردن از نوشیدن یک فنجان قهوه به چه نکاتی بیشتر دقت میکنید؟

عطر قهوه؟ طعم آن؟ پس باید این دانه شگفت انگیز را بیشتر بشناسید.

قهوه میتواند مانند یک اثر انگشت باشدکه هر فرد یک طعم قهوه بخصوص برای خود داشته باشد.

شما میتوانید گستره طعم و  مزه ای زیادی برای خودتان بسازید، یکی از این اقدامات ترکیب کردن است.

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از اصول ترکیب قهوه یعنی نژاد روبوستا آشنا کنیم. همراه ما باشید تا این دانه و شگفتی های آن را بشناسید.

قهوه روبوستاچیست؟ و از کجا می‌آید؟

دانه قهوه روبوستا از گیاه  coffea canephora بدست می آید، به همین دلیل به نام علمی canephora  نیز شهرت دارد.

اولین بار قهوه ربوستا در قرن 18 میلادی در کشور کنگو توسط بلژیکی ها کشف شد. این درخت جزء یکی از درختان بومی جنگل های استوایی اطراف دریاچه ویکتوریا در کشور اوگاندا بوده است که توانست راه خود را به کشور های آسیایی در مدت کوتاه باز کند و در برخی از کشور هایی که قهوه عربیکا کشت میشود نیز پرورش داده شد.

در سال 1869 آفتی  باعث از بین بردن درخت قهوه عربیکا در سریلانکا، اندونزی و … شد، مقاوم تر بودن درخت قهوه روبوستا به این نوع آفت، باعث شد مزارع قهوه کشورهای آسیای جنوب شرقی، همچون اندونزی، هند، ویتنام و … کشت این نژاد مقاوم را به خود اختصاص دهد.

محل هایی که پرورش روبوستا گسترش بیشتری دارد از جمله برزیل، اندونزی و ویتنام هستند.

بر اساس تحقیقات جهانی قهوه، اگر چه عربیکا با اختلاف زیادی ( حدود 20/80) بر تولید جهانی قهوه نسبت به روبوستا غالب بود ، اما روبوستا اکنون کمی بیش از 40% از قهوه تولید شده در سراسر جهان را به خود اختصاص داده است.

اگر چه روبوستا اغلب کیفیت طعمی پایین تری نسبت به قهوه عربیکا دارد، اما رشد آن بسیار آسان تر است و اغلب  در برابر بیماری و خشکی تحمل بیشتری دارد.

 

 

دانه قهوه روبوستا چه ویژگی هایی دارد؟

اگر بخواهیم با درخچه این نوع قهوه بیشتر آشنا شویم این درختچه‌ها میتوانند تا 30 متر ارتفاع داشته باشند.و نسبت به سایز درختچه ها از اندازه بزرگتری برخوردارند.

به علت بزرگی و ارتفاعی که این درختچه ها دارند تراکم کاشت آنها کم است  و با فاصله ای بیشتر از هم کشاورز مجبور است آنها را بکارد. همچنین درختچه روبوستا نسبت به عربیکا به کم آبی  مقاوم تر است اما به سرما حساس تر هستند. ارتفاع از سطح دریا در این گیاه بین 0 تا 800 متر است.

این نژاد نسبت به عربیکا هزینه کاشت و نگهداری کمتری دارد همین موضوع باعث شده تا در کشورهای جنوب شرقی آسیا تولید خوبی داشته باشد.

 

قهوه روبوستا چه طعمی دارد؟

حال که تاحدی به پرسش قهوه روبوستا چیست؟ پاسخ دادیم بهتر است با طعم این قهوه آشنا شویم، قهوه روبوستا نسبت به عربیکا تلخ تر و وضوح اسیدیته در آن کمتر است. عطر و طعم های غالب در این نژاد مانند شکلات تلخ، چوب سوخته، قطران، آجیل برشته شده، ادویه ای ، خاک و …. اما کاملا انتخاب این قهوه به نوع قهوه نوشی ما و ذائقه مان بستگی دارد. و البته نوع نگهداری و برشته کاری آن تاثیر مستقیم در برداشت مثبت یا منفی مخاطب دارد.

 

 تفاوت عربیکا و روبوستا؟

هر دانه روبوستا حدود 2.2 تا 2.7 درصد کافئین دارد و هر دانه عربیکا حدود 1.2 تا 1.5 درصد کافئین دارد.

در واقع کافئین سیستم دفاعی گیاه  برای مقابله با آفت هاست، هرقدر طیف آفات و حشرات بیشتر باشد ترشح کافئین در گیاه بیشتر میشود، ارتفاع عامل بسیار تاثیرگذار در گستره حشرات است، هرقدر ارتفاع پایین تر، عامل مخرب حشرات و آفات درختان را بیشتر تهدید میکند و گیاه مجاب به ترشح کافئین بیشتری میشود. ازین رو نژاد ربوستا نسبت به عربیکا کافئین بیشتری دارد.

کافئین بالاتر روبوستا یکی از دلایل تلخ بودن این قهوه است. یک فنجان قهوه روبوستا تقریبا دو برابر یک فنجان عربیکا کافئین دارد. پس اگر احساس میکنید نیاز بیشتری به کافئین دارید تا روز خود را شروع کنید و یا اینکه بیدار ماندن در شب  برایتان مهم است این روبوستاست که میتواند نیاز شما رو به خوبی برطرف کند.

در نهایت این خود عامل اصلی و مهم برای انتخاب این نژاد در ترکیب قهوه مان است.

 

 

قهوه روبوستا خوب است؟

در این مرحله ممکن است تعجب کنید که آیا روبوستا طعم خوبی دارد، گفتنی است که روبوستا با کیفیت بالا به همراه عربیکا (ترکیب عربیکا/ روبوستا) یک طعم عمیق میدهد. قهوه روبوستا معمولا برای ترکیب اسپرسو استفاده میشود و کافئین آن را به میزان بالاتری میبرد.

اگر نت های طعمی آجیلی تر، شکلاتی تر، را دوست دارید ممکن است کمی روبوستا را در ترکیب خود دوست داشته باشید.

آلبا به شما ترکیب رترو و تمپو را پیشنهاد میکند.

در طراحی ترکیب تمپو هدف دست یابی به طعم های کلاسیک قهوه است: برای کسانی که تلخی محسوس تر و کافئین  بیشتری را دوست دارند.

این قهوه از تن واری بالایی برخوردار است و نوشیدنش انرژی بخش و خوشایند است.

در این مقاله سعی کردیم شمارا با قهوه روبوستا آشنا کنیم. و به پرش قهوه روبوستا چیست؟  پاسخ دهیم اگر شما در انتخاب قهوه نیاز به راهنمایی دارید میتوانید از تیم کارشناسان آلبا کمک بگیرید تا قهوه مناسب خود را پیدا کنید.