ویژگی‌ های قهوه خوب چیست؟ 1401/09/19

ویژگی‌ های یک قهوه خوب: 

تصور کنید در یک روز سرد زمستانی در حالی که کنار شومینه نشسته‌اید و کتاب مورد علاقه خود را می‌خوانید تصمیم می‌گیرید که قهوه‌ای هم بنوشید تا این لحظه با لذت دو چندان همراه  شود. 

اما چه اتفاقی می‌افتد اگر که قهوه مورد نظرتان آن چیزی نباشد که انتظار داشتید؟ویژگی‌ های قهوه خوب چیست؟  

بهتر نیست تا با این نوشیدنی جذاب بیشتر آشنا شویم که بتوانیم بیشترین لذت را از ببریم؟ 

پس حتما به خواندن این مقاله ادامه دهید تا بتوانیم یک قهوه با کیفیت را تجربه کنیم. 

قهوه همواره از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های جهان، نوشیدنی شماره یک بیشماری از مردم بوده و هست. اما قهوه‌ای که به راحتی می‌توان آن را سفارش داد و لذت برد مراحل پیچیده و سختی را طی می‌کند. 

 

قهوه از کجا آمده است؟ 

 

در ابتدا بیایم و کمی با تاریخچه قهوه آشنا شویم. همه چیز از یک بز شروع شد! بز های بازیگوشی که به یک باره غیرقابل کنترل شدن و با فعالیت زیاد حتی شب‌ها هم بیدار می‌ماندند. این داستان به قرن نهم میلادی و در شهر اتیوپی شکل گرفت. خالد چوپان بزها که اولین بار با چنین شرایط رو به رو شد در ابتدا از این موضوع تعجب کرد. پس از مدتی متوجه شد که خوردن  میوه‌ای قرمز رنگ که شبیه گیلاس است علت این اتفاق است. 

خالد متوجه شد که گیاه تأثیر متفاوتی روی بزها گذاشته است. به همین دلیل این گیاه را به راهب صومعه محل زندگی خود نشان داد. 

راهب هم با فهمیدن خواص این میوه از آن استفاده می‌کند تا مردم را به خدا نزدیک‌تر کند و با خشک کردن دانه‌های آن و استفاده از این نوشیدنی در شب‌ها هم به عبادت بپردازند و این  گونه بود که قهوه به مردم شب زنده‌دار که به عبادت می‌پرداختن رسید. پس از آن اعراب مسلمان هم به واسطه تجارت با اتیوپی رفت و آمد زیادی به آن منطقه داشتند متوجه این جریان و  از آنجایی که الکل هم نوشیدنی حرام به حساب می‌آمد قهوه به سرعت جایگزین آن شد و بشدت در بین مسلمانان محبوب شد. و پس از آن به ترکیه گسترش یافت و بعد هم به اروپا و در  نهایت سراسر جهان از خوردن لذت بردند.

در مقاله ” انرژی قهوه از کجا می‌آید” می‌توانید اطلاعات بیشتر در این باره کسب کنید. 

 

 

ویژگی‌ های قهوه خوب(طعم قهوه با کیفیت)

یک قهوه خوب می‌تواند طعم‌های مانند ترشی، شیرین و کاراملی بدهد. هرکدام از این طعم‌ها می‌تواند با کیفیت باشد و طعم آن علت متفاوتی داشته باشد و ویژگی‌ های قهوه خوب در همه قهوه‌ها مشترک است، تنها ممکن است با سلیقه شما سازگار نباشد. 

یک قهوه با کیفیت ابتدا مدیون رست و نحوه پرورش آن است. 

پرورش قهوه با کیفیت نیازمند یک متخصص است تا مراحل پرورش و فرآیند رست به درستی انجام دهد تا نهایت یک قهوه با کیفیت را به ما بدهد. 

 

تاثیر رست بر طعم قهوه: 

رست کردن لایت 

رست مقداری ترشی دارد.در این نوع از رست کردن، دانه‌های قهوه رنگ روشنی دارند و aftertaste یا همان طعم ماندگار قهوه در دهان در این نوع از رست ایجاد می‌کند.

رست کردن مدیوم 

ُدر این حالت قهوه اسیدیته بالایی دارد، دانه‌ها به رنگ قهوه ای متوسط است و طعم قهوه در این مرحله آشکار می‌شود و شما میزان چربی مناسبی را حس می‌کنید.

 

رست کردن دارک 

در این نوع رست، دانه ها کاملا ً تیره می شوند و سطح آن ها کاملا روغنی است و هنوز اسیدیته خوبی دارند. 

رست‌های دارک، محدوده‌ها را به این شکل مشخص می‌کنند، از کمی تیره تا شدیدا سوخته. کشور‌هایی نظیر ایتالیا و فرانسه از این نوع قهوه ها استفاده می کنند، taste after یا همان در رست، مقداری تلخی و شیرینی را به همراه دارد.طعم ماندگار قهوه در دهان در این نوع از رست احساس خواهید کرد. 

ویژگی‌ های قهوه خوب (عطر و یا آرومای )  : 

ً قهوه تازه از آرومای بسیار قوی تری نسبت به قهوه کهنه برخوردار است. عطر قهوه در واقع مسئول بسیاری از ویژگی های طعمی قهوه است که مستقیما توسط زبان درک نمی شوند. تنها مزه  هایی که ما در دهانمان حس می کنیم شامل شیرین، ترش، تلخ و اومامی (Umami (هستند. وقتی این مزه ها با رایحه حس شده توسط گیرنده های بینی ترکیب می شوند، بر درک بهتر ما از  طعم قهوه نیز تأثیر می گذارند. بنابراین، شاید بتوان گفت آرومای قهوه از مهم ترین ویژگی های قهوه درجه یک است. 

بهترین آروما و عطر قهوه از دانه هایی به دست می آید که تازه رست شده باشند. زیرا فرآیند برشته کردن باعث می شود قهوه به سرعت طعم خود را از دست بدهد در نظر داشته باشید که بوی  ً کمتر، برابر طعم کمتر قهوه خواهد بود. اگر می خواهید بهترین آروما را داشته باشید، باید آن را مستقیما از یک رستر قهوه تهیه کنید با توجه به آنچه گفته شد، بهتر است در صورت امکان دانه  های قهوه را تهیه کرده و آن را در خانه آسیاب کنید. قهوه های برشته شده بسیار حساس تر از دانه قهوه است. شرایط نگهداری آن ها باید به شکلی باشد که پودر قهوه را از رطوبت، گرما، نور و  جریان هوا دور نگه داریم. دمای مناسب نگهداری ٢٣ درجه سانتی گراد است. در ضمن محیط نگهداری بهتر است خشک و تاریک باشد، پس یخچال جای مناسبی برای نگهداری قهوه نیست! 

علاوه بر کیفیت در زمان رست و پرورش قهوه، خود شما نیز در تعیین میزان کیفیت قهوه نقش دارید. در این مقاله شما را با نکاتی پرداختیم که بتوانید ویژگی‌ های قهوه خوب را به راحتی تشخیص دهید

آیا خواندن این مقاله چیزی به دانسته های شما اضافه کرد؟ با نشر این محتوا، دوستان قهوه آلبا را گسترش دهید 

 

تگ‌ها: