طرز تهیه قهوه با کمکس ( Chemex ) 1401/07/26

تهیه قهوه با کمکس ( Chemex ) یکی از روش‌هایی که می‌توانید یک قهوه با کیفیت را تجربه کنید. در واقع این روش توسط یک شیمیدان آلمانی به نام پیتر شلوم‌بُم ( Peter Schlumbohm ) ابداع و دستگاه آن طراحی شد. 

ابزاری ساده با بدنه شیشه‌ای صیقل که به کمک یک فیلتر‌ کاغذی میتوان به راحتی قهوه دلخواه را در آن دم کرد، وجه تمایز فیلتر این ابزار با سایر فیلترها سنگین‌تر و ضخیم‌تر بودن آن است و قهوه‌ای که از آنها رد می‌شود، به علت جذب شدن چربی و مواد نامحلول شفاف‌تر و تمیز‌تر میشود. 

در واقع دم کردن قهوه با این روش، یک قهوه با وضوح طعمی و عطری شفاف‌تری به ما می‌دهد. 

اما طرز تهیه قهوه با روش کمکس به چه صورت است و دمای آب و اندازه آسیاب قهوه باید چه مقدار باشد؟ روش دم‌آوری و طرز تهیه قهوه دمی با دستگاه کمکس و سایر جزییات این روش را می‌توانید در این مقاله بیاموزید. 

طرز تهیه قهوه با کمکس: 

برای تهیه این قهوه به ابزار کمکس و فیلتر کاغذی مخصوص آن نیاز است و زمان لازم برای تهیه آن ۳ الی ۴ دقیقه بسته به نوع قهوه  و درجه ریزی و درشتی آسیاب و نحوه ریختن آب، متغیر میشود.برای داشتن یک قهوه مطبوع، قهوه که استفاده می‌کنید بسیار مهم است. برای داشتن یک قهوه با کیفیت می‌توانید به فروشگاه آلبا سر بزنید.

یادتان باشد حتما فیلتر مصرفی را قبل از استفاده بشویید و برای داشتن قهوه‌ای دلپذیرتر از آب بدون کلر و بدون بو و مزه استفاده کنید. سعی کنید آب مصرفی چند بار جوشیده شده نباشد و از دمای بین ۸۹ تا ۹۳ درجه استفاده کنید. 

۱- ابتدا فیلتر با آب داغ شسته میشه ( که هم بوی کاغذ فیلتر از بین بره و هم کمکس گرم و آماده بشه )

۲- برای کمکس ۶ کاپ حداقل ۱۸ تا ۳۰ گرم قهوه درشت آسیاب شده نیاز داریم 

۳- به ازای هر گرم قهوه در ابزارهای دمی ۱۶ تا ۱۸ برابر آب اضافه میکنیم

۴- اگر ۱۸ گرم قهوه داخل تصویر نشون داده بشه باید ۲۸۸ تا ۳۰۰ گرم آب براش در نظر گرفته بشه

۵- مرحله اول ۲ تا ۳ برابر مقدار قهوه آسیاب شده آب اضافه میکنیم و حدود ۳۰ ثانیه صبر میکنیم تا گاز co2 از قهوه خارج بشه 

۶- ادامه دم آوری می تونه تو چند مرحله و یا یک مرحله انجام بشه 

۷- تا حدود ۳ تا ۴ دقیقه دم آوری زمان میبره

۸- بعد از اتمام دم آوری فیلتر رو بر میداریم

۹- قهوه رو سرو میکنیم

 

پس از تهیه قهوه، اگر مقداری از قهوه دم شده باقی ماند آن را در ظرفی قرار دهید که گرم بماند وروی آن را بپوشانید از گرم کردن مجدد آن خودداری کنید، به علت اینکه طعم و رایحه اصلی خود را از دست می‌دهد.